Näitus “Peipsiveere keelerikkus”

Alates 27. veebruarist 2024 saab muuseumis näha uut näitust “Peipsiveere keelerikkus”, mis tutvustab Peipsimaa keelelist ja kultuurilist eripära läbi erinevate piirkondlike kõnepruukide.  Rändnäituse „Peipsiveere keelerikkus“ sisu loojaks on Mari Niitra ja kujundajaks Artur Kuus.

 

Teadlaste oletusel võib Peipsi järve ümbrust pidada üheks muistseks läänemeresoome keskuseks, mis viimasel paaril aastatuhandel on olnud asustatud erinevate läänemeresoome rahvastega. Neid erinevate hõimude jälgi kohtab keeles tänini. Mitmes siinses murdes on tunda eesti keelele kõige lähema sugulaskeele – vadja keele – mõjusid.
Käesolev naitus annab ülevaate Peipsi äärsetest murretest, kajastades siinseid keelelisi ja kultuurilisi eripärasid. Piirkonna murdeid tutvustavatelt stendidelt leiab ülevaate murrete ja neile iseloomulike keelejoonte kohta.

 

Related posts

Giidituur “Õuduste öö Palamuse muuseumis”

Harukordne võimalus osaleda 14. novembril giidituuril- Õuduste öö muuseumis Palamuse muuseum, ainus kihelkonnakooli vaimu kandev paik, hoiab endas midagi enamat kui vanu koolilugusid. Poiste magamistoas rändab öösiti kodukäija, kelle jäine vari vilksatab akna taga ja kes sosistab kaotatud hingedest. Sammaldunud seinad mäletavad paharettide patte ja reetlikke samme, mis vaevatud köstrile ööde pimeduses ette kantakse. Olgu

Näitus <br> “NAIST <12> MAJA “

Avamine 12. novembril 2024 kell 17 Näituse idee, koostamise ja eksponeerimisega  julgustame inimesi talletama Palamusega seotud lugusid. Näitusele on kogutud erinevas vanuses ja taustaga inimeste mälestusi ja lugusid Palamusest. 12 naist ja 12 hoonet, mis on olulised Palamusele – lood elust enesest nende silmade ja mälestuste läbi. Kuulda saab lugusid esimesest suudlusest Goldbergi villa trepil